Leczenie różnych rodzajów cukrzycy

W ramach leczenia cukrzycy można spotkać się z różnymi rodzajami leczenia w zależności od typu cukrzycy. W przypadku występowania cukrzycy typu pierwszego niezbędne jest podawanie pacjentom insuliny, co wynika z całkowitego uszkodzenia komórek w trzustce, które są odpowiedzialne za produkowanie insuliny. Natomiast przy leczeniu cukrzycy typu drugiego stosowane są zarówno metody leczenia dietą jak też leczenie farmakologiczne.

           

 Do podstawowych postaci cukrzycy zaliczają się cukrzyca typu drugiego oraz pierwszego. Cukrzyca typu pierwszego częściej występuje u dzieci oraz osób młodych. Jest ona spowodowana występowania w organizmie procesu autoagresji, gdzie komórki odpornościowe organizmu niszczą komórki trzustki odpowiedzialne za produkowanie insuliny. Jednocześnie nie jest to końca znany powód występowania takiego procesu w organizmie. Natomiast występowanie procesu autoagresji prowadzi do możliwości występowania bardzo różnych typów chorób. Cukrzyca typu pierwszego jest jedynie jedną z takich chorób. Drugim rodzajem cukrzycy jest cukrzyca typu drugiego, która jest określana również jako cukrzyca insulinoniezależna. Jest to cukrzyca, która jest chorobą dziedziczną, choć genetyka wpływa jedynie na predyspozycje do występowania choroby. Natomiast wpływ na rozwój choroby mają różne czynniki ryzyka.

 

Czynniki ryzyka przy cukrzycy typu drugiego

Podstawowym czynnikiem ryzyka przy cukrzycy typu drugiego jest otyłość. Powoduje ona osłabienie trzustki, co prowadzić może do stanów hiperglikemii. Jednocześnie skoki poziomu cukru prowadzą do stopniowego osłabiania się trzustki. Gdy trzustka przestaje właściwie działać wówczas nie jest produkowana insulina, która odpowiada za przetwarzanie cukrów we krwi. Bardzo ważne jest by odpowiednio przeciwdziałać ryzyku występowania cukrzycy typu drugiego, co wymaga skutecznej profilaktyki. Na taką powinny decydować się osoby, które w rodzinie miały osoby chore na cukrzycę typu drugiego. Jednocześnie przeciwdziałanie występowaniu cukrzycy powinno szczególnie dotyczyć osób, u których wykryto stanu przed cukrzycą. Wówczas odpowiednia zmiana diety czy aktywność fizyczna mogą ograniczyć występowanie cukrzycy. Trzeba brać pod uwagę, że również cukrzyca insulinoniezależna jest leczona z wykorzystaniem metody dietetycznej.

 

Leczenie cukrzycy typu drugiego

W leczeniu cukrzycy typu drugiego wstępną metodą leczenia jest wykorzystanie diety. Pozwala ona na zapewnienie wydłużenia okresu, w którym cukrzyca nie rozwija się do tego stopnia, który przekłada się na konieczność podawania leków. Bardzo ważne jest z tego powodu decydowanie się na korzystanie z diet wskazanych przez lekarza, co w przypadku ustabilizowania poziomu cukru pozwala na zapewnienie zmniejszenia objawów bez konieczności stosowania silnych leków. Brak stosowania leczenia farmakologicznego ogranicza obciążenia dla organizmu, co pozwala w znacznie dłuższym okresie czasu ograniczać stopniowo uszkodzenia organów. Trzeba, bowiem brać pod uwagę, że przy długotrwałym leczeniu cukrzycy oraz problemach ze stabilizacją cukru we krwi może dochodzić do pojawienia się wielu dodatkowych chorób.