Kredyt pod zastaw mieszkania – co przemyśleć przed podpisaniem umowy?

Kredyt pod zastaw mieszkania coraz częściej staje się jedyną realną szansą na własne mieszkanie dla młodych rodzin. Zatem mimo tego, że to zobowiązanie na czasem nawet kilkadziesiąt lat, liczba zainteresowanych jego zaciągnięciem rośnie z roku na rok. Warto jednak poważnie przemyśleć, czy kredyt pod zastaw mieszkania http://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum jest dla ciebie najlepszą opcją – ile kosztuje, jak wysokie będą raty i jakie są koszty dodatkowe? Podpowiadamy, czym jest właściwie kredyt pod zastaw mieszkania i co warto wziąć pod uwagę, zanim ostatecznie podejmie się decyzję.

Kredyt pod zastaw mieszkania to umowa cywilnoprawna pomiędzy bankiem a jego klientem. Bank deklaruje się przekazać potrzebne pieniądze na konto kredytobiorcy, który natomiast zobowiązuje się je spłacić w terminie wraz z należnymi odsetkami i innymi kosztami, które są niejako wynagrodzeniem dla drugiej strony. Najczęściej kredyt pod zastaw mieszkania brany jest, gdy planujemy zakup własnego mieszkania czy domu. Wysokość rat uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wysokości wpłaty własnej i okresu ich spłacania. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę, zapoznaj się dokładnie nie tylko z jej treścią, ale także ze swoimi potrzebami i możliwościami. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, by kredyt pod zastaw mieszkania, który miał pomóc ci spełnić największe życiowe marzenie nie stał się wkrótce największym koszmarem.

Co przemyśleć przed podpisaniem umowy o kredyt pod zastaw mieszkania?

Czy na pewno potrzebujesz własnego mieszkania? Oczywiście, każdy o nim marzy. Okazuje się jednak, że czasem przeszacujemy nasze możliwości. Zdarza się to zwłaszcza młodym osobom, które obecnie mają w miarę stabilną sytuację zawodową, która może uśpić ich czujność – nie pozostawiają sobie żadnej furtki czy oszczędności na moment, w którym chwilowo utracą płynność finansową. Kredyt pod zastaw mieszkania nie przewiduje ulgi na okres, kiedy nie wystarcza ci pieniędzy na jego terminowe spłacanie.

  • Wielkość mieszkania, które planujesz kupić. Pamiętaj, że kredyt pod zastaw mieszkania będziesz spłacał wiele lat, w związku z tym wybrane mieszkanie będzie twoim domem przez ten okres. Weź pod uwagę swoją obecną sytuację i twoje plany na rozwój swojej rodziny. Czy na pewno zmieścisz się z dwójką dzieci i psem na 30 metrach kwadratowych?
  • Odpowiedni bank to podstawa. Nie ma jednego regulaminu udzielania kredytów, którym muszą kierować się wszystkie placówki obecne na rynku. Prawo zezwala im na tworzenie konkurencyjnych ofert, które mogą się od siebie znacząco różnić. Wybierz zatem tę, w której kredyt pod zastaw mieszkania będzie możliwie najtańszy. Zwróć szczególną uwagę na koszty okołokredytowe.
  • Pozytywna historia w BIK i BIG. Już dzisiaj, nawet jeśli jeszcze nie planujesz pożyczki, pamiętaj o regularnym opłacaniu wszystkich należności. Pozytywną historię buduje się latami i czasem wystarczy niewielkie spóźnienie w regularnym opłacaniu np. mediów, by kredyt pod zastaw mieszkania pozostał poza naszym zasięgiem.

Przede wszystkim nie bój się kredytu. Nie musi oznaczać dla ciebie niczego złego, jeśli się do niego odpowiednio przygotujesz.